"Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiLipcowe spotkanie DKK przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach rozpoczęłyśmy od wyboru książek na nasze jesienno - zimowe spotkania. Spośród ponad pięciuset tytułów, dostępnych dla  klubowiczów małopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki, wybrałyśmy książki, które szczególnie nas zainteresowały. W ten sposób powstała lista, na której obok powieści i zbiorów opowiadań znalazły się również książki reporterskie i biograficzne, w większości są to nowości wydawnicze. Zapowiadają się więc jak zwykle ciekawe dyskusje z intrygującymi lekturami.

Bohaterką naszego lipcowego spotkania była Małgorzata Szejnert i jej książka pt. Usypać góry. Historie z Polesia. Było to już drugie, w naszym dyskusyjnym klubie, spotkanie z twórczością tej wybitnej polskiej dziennikarki i pisarki. Tym razem, autorka zabiera nas na Polesie, gdzie według legendy żyje lud czarnoksiężników, którzy posiedli umiejętność zmieniania się raz w roku w wilki.

Już na początku dyskusji wszyscy docenili ogromną pracę, jaką wykonała autorka, aby przybliżyć czytelnikom małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego. Podążając śladami Amerykanki Louise Boyd, niestrudzonej badaczki Arktyki, oraz generała Cartona de Wiart, weterana brytyjskich wojen w Afryce, którzy na miejsce swoich kolejnych eskapad wybrali krainę w dorzeczu Prypeci i Bugu, autorka wyrusza do Pińska jak i do okolicznych miasteczek i wsi. Z pomocą miejscowych, poznaje tragiczne losy tej krainy, gdzie żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Wśród nich było wiele wybitnych postaci, min. rysownik, malarz Napoleon Orda, który podczas corocznych, odbywanych w lecie podróży, systematycznie utrwalał zabytkowe miejsca, aby uchronić dla potomnych świat stanowiący ważną część dziedzictwa kulturowego Polaków. W czasie swoich poleskich wypraw, autorka również szuka śladów nieistniejących dworów i zamków by z całą pieczołowitością  odtworzyć zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Książka Małgorzaty Szejnert to jak zawsze wyjątkowe połączenie dziennikarskiej dociekliwości, doświadczenia i zawodowej pasji. Opowiedziane pięknym i obrazowym językiem poleskie historie,  znakomicie przybliżyły nam tę niezwykłą, a do tej pory, mało znaną krainę.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 23 sierpnia, o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Majgull Axelsson pt. Dom Augusty.

"Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert w Dyskusyjnym Klubie Książki"Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert w Dyskusyjnym Klubie Książki