"Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji" Macieja Zaremby w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiPodczas marcowego spotkania DKK przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach dyskutowałyśmy o książce Macieja Zaremby Polski hydraulik i inne opowiadania ze Szwecji. Autor po 1968 roku opuścił Polskę i wyemigrował do Szwecji, dziś jest wybitnym publicystą największego szwedzkiego dziennika i laureatem wielu nagród.

Jak pisze o nim Tomasz Jastrun: Był na tyle młody, że zabrał ze sobą polskie smaki i zapachy, jak też kilka blizn, ale zdążył… wgryźć się w nowy język głębiej, niż zwykle zdolny jest do tego ten, kto w tym języku się urodził. Nic dziwnego, że tak chwalony jest w Szwecji za niezwykły styl i odwagę słowa.

Książka Zaremby to zbiór reportaży, w których autor podejmuje różnorodne tematy dotyczące realiów życia w Szwecji, kraju przez wielu uważanego za niedościgniony wzór  państwa  idealnego. Znajdziemy tu między innymi reportaż o związkach  zawodowych, które pozbawiają pracy obcokrajowców, absurdach szwedzkiej służby zdrowia, sądownictwie i problemach związanych z emigrantami. Okazuje się, że  w tym zamożnym i doskonale zorganizowanym kraju, dążenie do powszechnego dobrobytu, równości i sprawiedliwości doprowadza niekiedy do sytuacji absurdalnych a nadmierny formalizm i biurokracja często hamują zwykłe ludzkie odruchy…

Nasza marcowa lektura - w zgodnej opinii uczestniczek spotkania to niezwykle interesująca i znakomicie napisana książka. Świetne pióro Zaremby w połączeniu z jego dziennikarską wnikliwością i niezwykłym zmysłem obserwacji dało nam wielowymiarowy obraz szwedzkiego społeczeństwa.

Zapraszamy na spotkanie 26 kwietnia o godz. 19.00. Tematem dyskusji będzie książka Amosa Oza – pt. Opowieść o miłości i mroku.

"Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji" Macieja Zaremby w Dyskusyjnym Klubie Książki"Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji" Macieja Zaremby w Dyskusyjnym Klubie Książki