"Inna od siebie" Brygidy Helbig w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Inna od siebie" Brygidy Helbig w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiLutowe spotkanie DKK przy Bibliotece Publicznej w Bolechowicach poświęciliśmy na dyskusję o książce Inna od siebie autorstwa Brygidy Helbig. Autorka znana z wcześniejszej powieści Niebko nominowanej do nagrody Nike, tym razem napisała powieść inspirowaną biografią Marii Komornickiej.

Brygida Helbig od lat zafascynowana twórczością i życiem tej młodopolskiej poetki, prozaiczki, tłumaczki i krytyczki literackiej po raz kolejny postanowiła wydobyć z zapomnienia tę niezwykle fascynującą i nietuzinkową postać. Wcześniej, autorka napisała o niej monografię pt. Strącona bogini, ale jak sama przyznała - Kto czyta książki naukowe, doktoraty, habilitacje. Przyciągają tylko kurz w bibliotekach. Więc trzeba pisać jeszcze raz. Inaczej.

Opierając się na zgromadzonych materiałach źródłowych i na twórczości samej poetki, Helbig napisała powieść, w której fakty z życia Marii Komornickiej mieszają się z obrazami wykreowanymi przez samą autorkę. W swojej książce podjęła również próbę odtworzenia klimatu epoki z czasów "Chimery" i atmosfery panującej w rodzinnym domu Komornickich. Powstała w ten sposób opowieść o jednej z najbardziej tragicznej i wzruszającej postaci w historii naszej literatury, która łamiąc konwenanse miała odwagę żyć po swojemu, a której tajemnicza metamorfoza do dziś pozostaje zagadką…

Lutowa lektura, smutna i wzruszająca wywołała u wszystkich wiele refleksji i pytań. Snułyśmy domysły jak mogło inaczej potoczyć się życie poetki, co najbardziej zaważyło na przemianie Marii Komornickiej vel Piotra Odmieńca Własta i na ile ta przemiana spowodowana była chorobą a na ile artystycznym buntem. Rozmawiając o naszej lekturze, doceniłyśmy wyraziste pokazanie osobowości i psychiki głównej bohaterki a także sposób w jaki Brygida Helbig łączy fikcję literacką z wątkami biograficznymi, tworząc tym samym spójną fabularnie całość.

Zapraszamy na spotkanie 22 marca o godz. 19.00 Będziemy dyskutować o książce Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji Marcina Zaremby.

"Inna od siebie" Brygidy Helbig w Dyskusyjnym Klubie Książki"Inna od siebie" Brygidy Helbig w Dyskusyjnym Klubie Książki"Inna od siebie" Brygidy Helbig w Dyskusyjnym Klubie Książki