"Jaśnie Pan" Jaume Cabré w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Jaśnie Pan" Jaume Cabré w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNasza listopadowa lektura przenosi czytelnika do Barcelony u schyłku osiemnastego wieku, gdzie właśnie trwają przygotowania do powitania nowego stulecia. Tytułowy Jaśnie Pan czyli Rafael Massó siódmy, cywilny prezes Trybunału Królewskiego wraz z małżonką udają się na przyjęcie do markiza de Dosriusa, gdzie spotyka się cała ówczesna elita. Przyjęcie uświetnia występ słynnej śpiewaczki, która niebawem zostaje zamordowana w pokoju hotelowym…

Choć Jaume Cabré swoją powieść oparł na wątku kryminalnym to w rzeczywistości nie jest to typowy kryminał, fabuła książki wykracza bowiem znacznie poza ramy tego gatunku. Powieść  miejscami ciekawa, zwłaszcza  celnie sportretowane są barcelońskie sfery wyższe, czyli świat pełen intryg, nieokiełzanych namiętności, walki o władzę i korupcji. Momentami komiczna, ale za mało w niej literackiego kunsztu, którym autor zasłynął w swojej późniejszej powieści pt. Wyznaję.

Listopadowa lektura wywołała wśród dyskutantek różne emocje… ale jak powiedział sam Cabré w jednym z wywiadów :”Oczywiście wiem, że jedni czytelnicy wolą tę powieść, a inni zakochują się w tamtej… I dobrze. Nic mi do czytelniczych preferencji”.

Zapraszamy na spotkanie 15 grudnia o godzinie 19.00. Tematem dyskusji będą Małe lisy Justyny Bargielskiej.

"Jaśnie Pan" Jaume Cabré w Dyskusyjnym Klubie Książki"Jaśnie Pan" Jaume Cabré w Dyskusyjnym Klubie Książki