"Imperium mrówek" Bernarda Webera w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Imperium mrówek" Bernarda Webera w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiPodczas wrześniowego  spotkania DKK w Bibliotece w Bolechowicach dyskusja toczyła się wokół książki francuskiego pisarza Bernarda Webera pt. Imperium mrówek, która rozpoczyna tzw. mrówczą trylogię. Jej kontynuacją jest Dzień mrówek i Rewolucja mrówek.

Już na początku dyskusji okazało się, autor nie przekonał do swojej powieści większości uczestników spotkania. Przede wszystkim rozczarował wątek fabularny z udziałem ludzi… bo oto Edmund, siostrzeniec słynnego entomologa Jonatana Wellsa dostaje w spadku po wuju kamienicę. Niebawem urządza się przy ulicy Sybarytów3 ze swoją żoną Lucie, synem Nicolasem i psem, krótkowłosą miniaturką pudla. Oprócz spadku dostaje również krótki list od  swego darczyńcy, w którym ma bezwzględny zakaz schodzenia do piwnicy swojego nowego domu. Zapowiadał się więc całkiem ciekawy wątek z dreszczykiem. Niestety, wkrótce okazało się, że zarówno sami bohaterowie jak i następujące  po sobie wydarzenia, szyte są zbyt grubymi nićmi. Odnieśliśmy wrażenie, że autor tak do końca nie miał pomysłu tę część powieści. Inaczej ma się sprawa  z dużo obszerniejszym wątkiem mrówczym .Wszak, pisarz po otrzymaniu nagrody dla najlepszego młodego reportera fundacji Nevs wyjechał na stypendium na Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie zafascynowany cywilizacją mrówek, badał ich życie i zwyczaje. Zarówno tę pasję jak i bogatą wiedzę o mrówczym społeczeństwie udało mu się przelać na karty swojej powieści… i to uznaliśmy za największy atut naszej wrześniowej lektury. Jednak z czasem, podążanie za mrówczymi wyprawami wojennymi okazało się dla nas nieco męczące…, jak na razie poprzestaniemy więc na pierwszej części tej mrówczej trylogii.

Zapraszamy na spotkanie 27 października o godz. 19.00, będziemy dyskutować o książce „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka.