"Frida" Barbary Mujicy w Dyskusyjnym Klubie Książki

Dyskusyjny Klub KsiążkiLipcową lekturą DKK w Bibliotece w Bolechowicach była powieść o kobiecie niepokornej i egocentrycznej a zarazem kruchej i wrażliwej, która w świecie sztuki stała się symbolem niezależności. Historia Fridy Kahlo, jaką w książce pt. Frida przedstawiła amerykańska pisarka Barbara Mujica nie jest biografią słynnej malarki.

Jak przyznaje sama autorka, większość przedstawionych w niej wydarzeń i postaci zrodziła się w wyobraźni, choć jej ramy stanowią prawdziwe epizody z historii Meksyku i biografii artystki. Fridę poznajemy z opowieści jej siostry Cirstiny, dojrzałej już kobiety, która po latach analizuje swoje skomplikowane relacje z siostrą, siedząc na kozetce u psychiatry. W jej opowieści nie ma tabu. Jest wspomnienie gorzkiego dzieciństwa sióstr, nieuleczalna choroba, zdrady, zazdrość, rozstania i powroty. Sporą część opowieści stanowi wspomnienie burzliwego, pełnego bólu i zdrad związku Fridy z największym meksykańskim malarzem tych czasów Diego Riverą.

Choć Frida nie jest biografią wszyscy byliśmy zgodni, że autorce książki udało się uchwycić istotę osobowości wielkiej malarki oraz oddać, barwną i niezwykle zróżnicowaną kulturę Meksyku. Oczywiście powieść nie zaspokoiła naszej ciekawości dotyczącej życia i twórczości głównej bohaterki. Stała się natomiast zachętą do sięgnięcia po biografię wielkiej Fridy Kahlo i  zmobilizowała do obejrzenia filmu w reżyserii Julie Taymor, w którym  rolę malarki zagrała  Salma Hayek.

Zapraszamy na spotkanie klubu 25 sierpnia o godz. 19.00 Tematem dyskusji będzie debiutancka powieść Dominiki Słowik - Atlas Doppelganger