"Atlas Doppelganger" Dominiki Słowik w Dyskusyjnym Klubie Książki

Dyskusyjny Klub KsiążkiSierpniową lekturą DKK w Bibliotece w Bolechowicach był dość głośny debiut Dominiki   Słowik z 2015 roku - Atlas Doppelganger. Na okładce książki można przeczytać: „transowy, mocny, znakomity debiut”. Pozytywną opinię o książce wyrazili zarówno Paweł Huelle jak i Bronisław Maj.

To co rzuca się w oczy zaraz po otwarciu książki, to rezygnacja autorki z dużych liter. Zabieg stylistyczny znany już w literaturze. Niektórzy uczestnicy spotkania wyrazili opinię, że taki sposób pisania zmuszał ich do większego skupienia … a o czym jest Atlas Doppelganger?

Przedstawione w książce wydarzenia autorka umiejscowiła w  latach dziewięćdziesiątych XX wieku, o których napisała, że „były to ostatnie lata prawdziwej polski, czas przejścia”. Jako miejsce wydarzeń wybrała śląskie blokowiska, z których sama się wywodzi. Książka składa się jakby z dwóch części. W pierwszej, którą oceniliśmy znacznie lepiej Słowik maluje „pospolitość skrzeczącą do bólu”, która naszym zdaniem dość trafnie odzwierciedla tamte lata. Ponadto bardzo przekonujący jest język, którym wypowiadają się bohaterowie książki.

Drugim wątkiem powieści autorka uczyniła opowiastki dziadka, który przepracował całe życie w kopalni  a w opowieściach buduje swoje alternatywne żywoty. Niestety  odnieśliśmy wrażenie, że  autorka przestała do końca nad tym wątkiem panować. Również wkomponowanie w tok narracji opowiadania o Sadowskim, to pomysł  mało ciekawy. Większość uczestniczek spotkania z trudem przebrnęła te rozdziały. Wszystkich natomiast raziły wulgaryzmy. O ile przekleństwa w wypowiedziach przywoływanych bohaterów miały uzasadnienie, bo czyniły te postacie  rzeczywistymi, o tyle epatowanie nimi w samej opowieści narratorki to pomysł chybiony.

Czy będziemy czekać z niecierpliwością na następną książkę Dominiki Słowik? Zdecydowanie tak, bo pomimo tych zarzutów widzimy w tej młodej autorce duży potencjał pisarski.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 29 września o godz. 19.00. Omawianą lekturą będzie Imperium mrówek Bernarda Webera.