"Cafe Hiena" Jany Beñovej w Dyskusyjnym Klubie Książki

Dyskusyjny Klub KsiążkiJako majową lekturę DKK w Bibliotece w Bolechowicach wybrałyśmy cieniutki tomik słowackiej autorki Jany Beňovej Café Hiena. Plan odprowadzania. Pisarka debiutowała jako poetka, a jako temat swoich utworów poetyckich i prozatorskich najchętniej wybiera miejsce, w którym żyje i pracuje – Bratysławę.

Nie inaczej jest i tym razem – Café Hiena zabiera nas w podróż do Petržalki, dzielnicy Bratysławy, depresyjnego, przygnębiającego, betonowego blokowiska oddzielonego od reszty miasta Dunajem. Tu mieszkają bohaterowie utworu – czwórka młodych desperados, usilnie starających się żyć życiem niczym nieskrępowanym, buntujących się przeciwko dzielnicy i zastanej rzeczywistość, spędzających czas na tworzeniu i dyskusjach w tytułowej Cafe Hiena. Nie fabuła jest tu jednak najważniejsza, ale obraz Petržalki jako miejsca, w którym nie da się żyć, ale z którego można się wyzwolić tylko wybierając śmierć lub szaleństwo.

Trudno nam było rozpocząć rozmowę o tej książce. Nie każdemu przypadł do gustu kompozycyjny zamysł: zamiast epickiej, linearnej opowieści dostajemy fragmenty, skrawki, epizody, obrazy surrealistyczne przeplatają się z banalną rzeczywistością a poetyckie metafory z wulgaryzmami. Jest to poza tym proza, która niesie w sobie dużą dawkę smutku, przygnębienia, beznadziei. Warto jednak było zadać sobie nieco więcej trudu, bo otrzymaliśmy powieść świeżą, naturalną i spontaniczną. Powieść, która przyciąga poetycką wrażliwością autorki, trafnymi, obserwacjami, plastycznością opisów, gorzkim humorem. Warto wspomnieć, iż autorka została za ten tytuł uhonorowana Nagrodą Literacką Unii Europejskiej.

Refleksjami na temat majowej lektury podzieliła się z nami uczestniczka naszego klubu Renata Stanek. Dziękujemy.

Zapraszamy na spotkanie 30 czerwca o godz. 18.00. Tym razem dyskusję o książce Frida B.Mujicy połączymy z projekcją filmową.