"Pepiki" Mariusza Surosza w Dyskusyjnym Klubie Książki

DKKNa lutowym spotkaniu DKK w Bibliotece w Bolechowicach rozmawialiśmy o książce Mariusza Surosza Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, która jest efektem wieloletniego zainteresowania autora kulturą i historią naszych południowych sąsiadów. Mariusz Surosz pisze we wstępie, że: ...przeciętnemu Polakowi Czechosłowacja jawiła się, i może wciąż się jawi, jako kraj sielanki i anegdoty, pozbawiony dramatyzmu dziejów i kultury wartej uwagi.

Stwierdzenie to wywołało wśród klubowiczów dyskusję o tym, jak głębokie są wśród Polaków stereotypy i uprzedzenia  wobec naszych sąsiadów i na ile jesteśmy skażeni szwejkowskim wizerunkiem Czecha.

Następnie przyszła pora na właściwą dyskusję o książce i jej bohaterach. W siedemnastu esejach Surosz  opowiada o ludzkich losach, ukazuje dramaty i tragedie, jakich historia nie skąpiła Czechom w XX wieku. Bohaterami jego książki są min. politycy, artyści, ludzie związani z mediami, którzy musieli niejednokrotnie dokonywać tragicznych wyborów. Każdy życiorys to pasjonująca, zbeletryzowana historia… a w tle solidna, budząca nasz  podziw  wiedza autora, która pozwala czytelnikowi  poznać historię naszych sąsiadów, śledzić ich walkę o tożsamość państwową  i tworzenie się podziemia walczącego z komunizmem. Jeżeli dodamy do tego  piękny literacki styl to śmiało możemy powiedzieć, że Pepiki zdecydowanie warto  przeczytać. Lektura tej książki sprawiła nam dużo przyjemności  i pozwoliła jeszcze lepiej poznać historię naszych sąsiadów znad Wełtawy. Stała się również inspiracją do pogłębiania wiedzy o tym narodzie a w przypadku jednej z klubowiczek zachętą do odwiedzenia Pragi. 

Na następnym spotkaniu klubu, 26 marca będziemy kontynuować czeskie klimaty, a to za sprawą książki Ivana Klimy Ani święci, ani anioły.

DKKDKK

DKK

Polub nas na facebooku!

Programy

 

Czytam sobie w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

 

Grupa Rękodzielnicza "Koronczarki"

 

Kosmos – nasze wielkie podwórko!

 

Program Rozwoju Bibliotek

 

Biblioteka Narodowa

 

Cyfrowe książki

 

wolnelektury.pl

 

polona.pl

 

Wyszukaj