Jubileusz Koronczarek

5W sobotę 14.12.2019 r. w Samorządowym Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów odbyła się uroczystość z okazji 5 rocznicy działalności Koronczarek z Rudawy. Grupy Rękodzielniczej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Zabierzowie – Filii w Rudawie. Na tę okoliczność członkinie grupy przygotowały wystawę swoich prac pt. Koronkowy zawrót głowy.

Obrusy, serwety, zazdrostki, ozdoby stołu, ubioru, biżuteria, ozdoby świąteczne z kordonków bawełnianych, nici lnianych przyciągały uwagę nie tylko bliskich, naszych koronczarek, ale wszystkich zaproszonych gości. Uroczystość stała się też okazją do przedstawienia historii grupy, jej zainteresowań, małych i większych sukcesów w formie prezentacji  medialnej.

W relacji opowiedziano m.in. o początkach… o wydarzeniach i ludziach, o  bibliotece i wszystkim, co niewątpliwie sprawiło, że kilkanaście osób chciało się spotykać w bibliotece i tu zajmować się koronkarstwem. Uroczystość jubileuszu uświetnił występ uczestników projektu Podkrakowska śpiewka autorstwa D. Pilis, organizowanego przez Stowarzyszenie Nasz Kaszów, pod kierunkiem K. Wajrak. Jubileusz to czas podsumowań i planów. Dla koronczarek minione 5 lat, to ważny czas – czas spotkań, warsztatów, wystaw, wyjazdów. To dla kilku pań zdobycie umiejętności w trudniejszych technikach klockowej i frywolitkowej, to miejsca i nagrody na wystawach, to tytuł twórcy ludowego. To też czas nowych znajomości z ludźmi, którym koronczarki dziękowały jednym za naukę, innym, za to że dostrzegli sens i wartość tego, co rękodzielniczki robią. Zgodnie ze zwyczajem jubileusz to okazja do gratulacji i życzeń. Serdecznie dziękujemy wszystkich za ciepłe słowa uznania oraz upominki, którymi grupa koronczarek została obdarowana. Dziękujemy za  słodkości,  owoce, książki, tablice do prezentacji prac, kordonki. Jednym słowem - możemy już zasiadać do pracy!!!

Jubileusz Koronczarek połączony był z Kwartalnym spotkaniem Seniorów.

Podziękowania

Korzystając z tej uroczystej i ważnej dla koronczarek okazji składamy podziękowania:

Pani Wójt Elżbiecie Burtan i Radzie Gminy za życzliwe podejście do bibliotek, w których może się dziać tyle dobrego.

Przedstawicielkom Stowarzyszenia LUD- ART., pani Halinie Dulemba i Małgorzacie Biały za pokazanie urody i sztuki rękodzieła.

Twórczyni ludowej pani Jadwidze Węgorek za rozwijanie pasji i umiejętności koronkarskich, za uczestnictwo w zajęciach bibliotecznych wzbogacających wiedzę dzieci na temat tradycji rękodzieła.

Radnemu panu Janowi Surówce, panu sołtysowi Rudawy Marcinowi Cieślakowi, całej radzie sołeckiej, przewodniczącemu Rady Seniorów panu Andrzejowi Korzyckiemu za wielką życzliwość i włączenie grupy koronczarek w społeczność lokalną i niejednokrotnie pomoc. Dziękujemy, za to że czujemy się partnerem w rozmaitych wydarzeniach lokalnych.

Pani Aleksandrze Małek Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury oraz kierownikowi Gminnej Biblioteki Publicznej pani Marii Gaudyn za życzliwe przyzwolenie, aby to właśnie biblioteka stała się miejscem spotkań koronczarek.

Panu Andrzejowi Bukowczanowi za miejsce na łamach lokalnych gazet i promowanie rękodzieła oraz za wszelakie wsparcie i zaproszenia na wydarzenia organizowane przez Jurajską Izbę Gospodarczą.

Panu Witoldowi Ślusarskiemu za miejsce na łamach lokalnych gazet i promowanie rękodzieła,

oraz wszystkim, którzy zatrzymują się przy naszych prezentacjach, za ich ciepłe słowa pochwały naszych prac. Szczególnie pani Alicji Wójcik wiceprzewodniczącej Rady Powiatu, która nigdy nie przejdzie obojętnie obok stoiska koronczarek.

Polub nas na facebooku!