"Przedział dla pań” Anity Nair w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Przedział dla pań” Anity Nair w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNa listopadowym spotkaniu DKK w bibliotece w Bolechowicach dyskusja toczyła się wokół książki hinduskiej pisarki Anity Nair -  pt. Przedział dla pań, której fabuła rozgrywa się we współczesnych Indiach.

Główna bohaterka, czterdziestopięcioletnia  Akhila, pochodząca z barmińskiej rodziny, pracownica urzędu skarbowego, nigdy nie miała własnego życia - zawsze była jedynie czyjąś siostrą, ciotką, a po śmierci ojca jedyną żywicielką rodziny. Dawno zapomniała, o swoich pragnieniach i marzeniach. Pewnego dnia kupuje bilet na nocny pociąg do nadmorskiego Kanyakumari, przeczuwając, że ta podróż zmieni jej życie.

W przedziale dla pań poznaje pięć kobiet, które odkrywają przed sobą swoje sekrety, rozmawiając często o sprawach bardzo intymnych. W ich życiorysach Akhila próbuje odnaleźć podpowiedzi, wskazówki, które byłyby dla niej drogowskazami. Powoli podróż staje się dla niej wyprawą w głąb siebie, w poszukiwaniu własnej tożsamości i odkrywaniem siebie na nowo. Każda z pasażerek podkreśla, że sens życia kobiety w Indiach realizuje się u boku mężczyzny. Nie wszystkie jednak, są tylko dobrymi żonami, matkami i gospodyniami domowymi… Jedna z pasażerek Margaret Santhi Paulraj, chemiczka z wykształcenia, radzi nie przejmować się tym, co inni o niej myślą: ”Kiedy przestaniesz martwić się, co myśli o tobie cały świat, odkryjesz nagle, że życie stało się łatwiejsze…

Dyskusja o listopadowej lekturze podzieliła nieco uczestniczki spotkania – szczególnie dotyczy to języka powieści jak i samego jej zakończenia. Wszystkie dyskutantki doceniły natomiast tło obyczajowe ukazane  w „ Przedziale dla pań” oraz  oddanie realiów życia kobiet  w społeczeństwie indyjskim.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 18 grudnia (wyjątkowo w środę) o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Doroty Masłowskiej – pt. Jak zostałam wiedźmą.

dkk ankadkk ankadkk anka

Polub nas na facebooku!