„Gdy zniknęły gołębie” Sofi Oksanen w Dyskusyjnym Klubie Książki

„Gdy zniknęły gołębie” Sofi Oksanen w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiLektura ostatniej klubowej książki nie była łatwa. Tematyka drugiej wojny światowej i w kolejnej płaszczyźnie czasowej ponure czasy terroru sowieckiego lat 60-tych, wymagały skupienia i uwagi.

Każda z czytelniczek przyznała, że na temat Estonii, a już zwłaszcza na temat jej historii, nie miała praktycznie żadnej konkretnej wiedzy, więc była to również dobra okazja, aby po prostu się czegoś o Estonii dowiedzieć. Trudność stanowiła nie sama wojna – ta tematyka jest nam przecież jakoś bliska – tylko takie ujęcie tematu, które nie daje nadziei. Po lekturze pozostaje się z poczuciem, że w tej historii zwyciężyło zło.

Główny bohater, postać wyjątkowo odrażająca, potrafi się odnaleźć w każdych czasach, czy to kolaborując z Niemcami, czy też jako partyjny towarzysz donosząc i niszcząc ludzi w powojennej Estonii. Drugi z dwóch głównych bohaterów wybiera zupełnie inną ścieżkę życia, mamy więc możliwość porównania i oceny postaw.

Książka jest z jednej strony ciekawa, dobrze pomyślana kompozycyjnie, z drugiej widoczne są w niej niedociągnięcia językowe, jakieś niepotrzebne i zbyt liczne metafory, źle zbudowane zdania…  Czy te niedociągnięcia to autorskie błędy autorki czy bardziej nieporadność tłumacza? A może jedno i drugie ma tu miejsce? Badanie tej sprawy nie doprowadziło nas do jednoznacznych wniosków. Czwartkowa dyskusja tym razem była spokojna i rzeczowa, kolejno przypominały nam się ciekawe wątki, sytuacje, opisy. W sumie książka otrzymała wysokie noty i na pewno pozostanie w pamięci.

Swoją refleksją z sierpniowego spotkania podzieliła się Małgosia, jedna z dyskutantek naszego klubu. Dziękujemy.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 19 września - godz.19.00. Będziemy dyskutować o powieści pt. Na górze cisza autorstwa Gerbranda Bakkera.

„Gdy zniknęły gołębie” Sofi Oksanen w Dyskusyjnym Klubie Książki„Gdy zniknęły gołębie” Sofi Oksanen w Dyskusyjnym Klubie Książki

Polub nas na facebooku!