"Nocny pociąg do Lizbony" Pascala Merciera w Dyskusyjnym Klubie Książki

"Nocny pociąg do Lizbony" Pascala Merciera w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiTematem lipcowego DKK w bibliotece w Bolechowicach była powieść Pascala Merciera pt.  Nocny pociąg do Lizbony.

Swoją refleksją na temat spotkania podzieliła się Małgorzata, jedna z uczestniczek naszego klubu:

Lektura książki  "Nocny pociąg do Lizbony" Pascala Merciera wywołała żywą dyskusję na ostatnim klubowym spotkaniu. Starły się mianowicie dość skrajne opinie - od zarzutu, że książka jest naiwna, że nieprawdopodobne są zarówno umiejętności bohatera (np. zrozumienie języka  portugalskiego praktycznie bez nauki i to w kwestiach filozoficznych ) jak i historia samego Gregoriusa w Lizbonie, po wysoką ocenę uwzględniającą wartość przemyśleń, nastrojowość powieści jak i możliwość zapoznania się, z raczej nieznanymi nam faktami z historii Portugalii.

Znalezienie w antykwariacie książki nieznanego autora - Amadeu de Prado a także chwilę wcześniej spotkanie tajemniczej Portugalki przez nauczyciela języków klasycznych Raimunda Gregoriusa, wiedzie naszego bohatera w niespodziewaną i zupełnie nagle podjętą podróż do Lizbony.Gregorius powodowany chęcią odnalezienia śladów po portugalskim autorze, przemierza Lizbonę w poszukiwaniu bliskich Amadeu de Prado i ma w tych poszukiwaniach ogromne szczęście. Każda z odnalezionych osób przybliża bardzo  wnikliwie postać Amadeu - nie tylko zdolnego pisarza ale przede wszystkim bardzo dobrego lekarza, ciekawego człowieka, kiedyś niezwykle zdolnego ucznia, uczestnika ruchu oporu przeciw dyktaturze Salazara.

Na ile Gregriusowi udało się rozszyfrować życie Amadeu de Prado, co z tej wiedzy przybliża postać a co rodzi kolejne pytania? Czy można jednym ruchem zmienić całe swoje dotychczasowe, poukładane życie? Trzeba trochę pobłądzić po Lizbonie z naszym bohaterem i próbować samemu odpowiedzieć sobie na te pytania.

Początek powieści Pascala Merciera to deszczowy poranek w Bernie, nasza dyskusja odbyła się natomiast w piękny letni dzień, kiedy to jeszcze połowa wakacji przed nami, dzień jest długi a humory dobre, dodatkowo poprawione wspaniałym, nastrojowym spotkaniem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 22 sierpnia – godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Gdy zniknęły gołębie Sofi Oksanen.

"Nocny pociąg do Lizbony" Pascala Merciera w Dyskusyjnym Klubie Książki

Polub nas na facebooku!