A mój tata mi czyta… po francusku i po polsku

A mój tata mi czyta… po francusku i po polskuPiątkowe spotkanie (30 maja) z cyklu A mój tata mi czyta…  było nieco inne niż wszystkie poprzednie. Gościliśmy nie tylko tatę Marcela, więc można powiedzieć, że i niespodzianka była większa. Zaproszenie na spotkanie do Biblioteki Publicznej w Rudawie przyjęli poza panem Bertrandem Perio, panie Iwona i Maria Teresa Perio – mama i babcia Marcela.

Podpowiedź w postaci trójkolorowych baloników w kolorach francuskiej flagi pozostała zagadką do chwili wejścia naszych polsko-francuskich gości. Sposób czytania wybranego tekstu Janoscha Świerszczyk muzykant i kret był inny niż dotychczas. Przyjęliśmy chętnie propozycję państwa Perio wspólnego, rodzinnego czytania z podziałem na role i udziałem rekwizytu wykonanego specjalnie na tę okoliczność przez Marcela. Usłyszeliśmy też francuską wersję fragmentu tego tekstu. Państwo Perio przekonali nas, że możemy zaśpiewać znaną dzieciom i we Francji i w Polsce piosenkę Frère Jacques – Panie Janie.

Babcia Marcela pani Maria Teresa Perio będąca teraz w odwiedzinach u polskich wnuków przypomniała nam o znanych przez francuskie i polskie dzieci  bajkach Charlesa Perraulta, La Fontaine’a, książkach o Mikołajku… Nasi goście przynieśli wybrane z domowego księgozbioru francuskie książki, które obejrzeliśmy z ciekawością. Poznawaliśmy też Francję od strony kulinarnej. O różnych francuskich potrawach opowiadał pan Bertrand, a Pani Iwona poczęstowała nas swoim bretońskim ciastem upieczonym według recepty francuskiej prababci Marcela. Oczywiście przyznaliśmy tacie medal za czytanie, a pozostałym państwu Perio złożyliśmy podziękowanie za tak pięknie i pogodnie spędzony wspólnie czas.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rudawie pod opieką pań: Anny Bartochy, Magdaleny Masłowskiej oraz Małgorzaty Sypławskiej.

A mój tata mi czyta… po francusku i po polskuA mój tata mi czyta… po francusku i po polskuA mój tata mi czyta… po francusku i po polsku

Polub nas na facebooku!