"Czerwona róża, biała róża" Eileen Chang w Dyskusyjnym Klubie Książki

Gminna Biblioteka Publiczna w ZabierzowieMarcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach poświęciliśmy na dyskusję o książce Czerwona róża, biała róża chińskiej pisarki Eileen Chang.

Chiny, lata czterdzieste  ubiegłego wieku, to tutaj rozgrywa się akcja siedmiu opowiadań, w których autorka ukazała świat gdzie „konwenanse wyznaczają każdy gest, o losie człowieka decyduje tradycja, a uczucia podporządkowane są zależnościom ekonomicznym”.

Każde opowiadanie to osobna ludzka historia – o miłości, tęsknocie, ludzkich żądzach, o potrzebie wolności i walce o przetrwanie w najtrudniejszych sytuacjach. W tym świecie dawnych konwenansów, swatanych małżeństw i niepodważalnego patriarchatu, bohaterowie Chang, działają często z pragmatycznych pobudek próbując zmierzyć się z otaczającą rzeczywistością. Poznajemy ich zarówno w codziennych sytuacjach – czy to na weselu lub w poczekalni masażysty -  jak i w przełomowych życiowych momentach. Autorka, ukazując ich rozterki między przywiązaniem do tradycji a podążaniem za nowoczesnością wnika w głąb ich serc i umysłów, obnażając często ich zakłamanie i egoizm. W swoich opowiadaniach Chang dużo miejsca poświęca kobietom, ukazując skomplikowaną naturę  zarówno czerwonych jak  i białych róż – tych namiętnych, pamiętliwych i fascynujących, jak i tych nieskazitelnych, przykładnych, które tylko z pozoru wydają się pogodzone z własnym losem.

Marcowa lektura wywołała wśród dyskutantek krańcowo różne opinie a co za tym idzie również oceny. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ spotkania, na których ścierają się tak różnorodne emocje i opinie o książce są dla nas najciekawsze. Pomimo tych różnic, zgodnie uznałyśmy, że z całego zbioru, opowiadania pt. Złote kajdany oraz Miłość w pokonanym mieście należą do najciekawszych.

Zapraszamy na spotkanie 25 kwietnia o godz. 19.00. Tematem dyskusji będzie książka Nieważkość Julii Fiedorczuk.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zabierzowie

Polub nas na facebooku!