Tata czyta w bibliotece... i w domu

Tata czyta w bibliotece... i w domuA mój tata mi czyta… pod takim tytułem Biblioteka Publiczna w Rudawie rozpoczęła cykl spotkań dla dzieci, od przedszkola do klas pierwszych z udziałem zaproszonego do czytania taty.

Chcielibyśmy pokazać jednym i drugim, a zwłaszcza tym drugim, że angażowanie się w czytanie dzieciom, to same korzyści. Wiemy, że dla wielu ojców to codzienny rytuał przed zaśnięciem… ale chcemy, żeby spróbowali inni. Jeśli jeszcze tata przedstawi się ciekawie i opowie, czym się zajmuje zawodowo lub czym się interesuje, to będzie to dodatkowy walor spotkania. W nagrodę tata otrzymuje medal z odpowiednią informacją o „naszym czytaniu”.

W piątek, 15 lutego w pierwszym spotkaniu cyklu uczestniczyły dzieci z dwóch grup oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rudawie. Wizyta zaproszonego do czytania taty była do końca utrzymywana w wielkiej tajemnicy, nawet przed synkiem naszego gościa. To miała być niespodzianka. I była! Pan Sławomir Moczarny, kapitan pilot lotnictwa wojskowego wywołał swoim wejściem zaskoczenie i zainteresowanie. Do czytania wybraliśmy opowiadanie Barbary Gawryluk p.t. Falco, wydane w serii Pies na Medal. Książka o specjalnie szkolonych psach pracujących z opiekunami na lotniskach cywilnych w straży granicznej. Słuchaliśmy w skupieniu, bo i opowiadanie było dla wszystkich ciekawe no i czytał nam go pilot.

To spotkanie było znakomitą okazją do rozmowy o pracy pilota. Dowiedzieliśmy się, że samoloty lotnictwa wojskowego biorą też udział w akcjach pomocy np. wtedy, kiedy trzeba bardzo szybko dostarczyć do szpitala narządy do przeszczepów ratujących życie. Nasz gość podkreślał, że pilot musi mieć bardzo dobrą sprawność fizyczną i zdrowie, stale też uzupełnia  swoją wiedzę zawodową. Jak wygląda strój pilota wojskowego, czapka,  hełm lotniczy ze słuchawkami… mogliśmy zobaczyć, a nawet  niektóre elementy wyposażenia przymierzyć, dotknąć. Pan Sławomir Moczarny wspomniał  i o czytaniu książek swoim dzieciom. Medal za udział w naszym cyklu przypinał tacie synek Hubert, który jest w grupie przedszkolaków.

Bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i udział w spotkaniu Panu Sławomirowi Moczarnemu, za przygotowanie się do czytania i opowieści oraz za wszystkie inne zabiegi, dzięki którym to spotkanie stało się możliwe i było bardzo atrakcyjne.

Do następnego spotkania w marcu!

Tata czyta w bibliotece... i w domuTata czyta w bibliotece... i w domuTata czyta w bibliotece... i w domu

Polub nas na facebooku!