„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie Książki

„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie KsiążkiNa pierwszym w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Bolechowicach dyskutowałyśmy o powieści Raj tuż za rogiem Mario Vargasa Llosy, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, laureata wielu prestiżowych nagród literackich w tym Nagrody Nobla w 2010 r.

Z jego bogatego dorobku wybrałyśmy powieść, w której Llosa przybliża czytelnikowi losy dwóch nietuzinkowych dziewiętnastowiecznych postaci - Paula Gauguina i Flory Tristan. Przeplatając ze sobą te dwie biografie - Flory, działaczki socjalistycznej i agitatorki walczącej o poprawę bytu robotników i wyzwolenie kobiet oraz jej wnuka wybitnego malarza, Llosa szuka miedzy innymi odpowiedzi na pytanie - czy naprawdę można zmienić świat, choćby ten wokół siebie?

Bohaterów Llosy, oprócz pokrewieństwa łączy wizja wielkich przeobrażeń otaczającej ich rzeczywistości. Flora pragnie zmienić istniejący porządek i wyrusza w świat z misją tworzenia utopijnego społeczeństwa a jej wnuk zafascynowany egzotyką i dzikością zamorskich krajów osiedla się na Tahiti, gdzie ma nadzieję uciec od cywilizacji europejskiej i porzucić wszystko co sztuczne i konwencjonalne…

Dyskusję o naszej styczniowej lekturze wzbogaciłyśmy oglądaniem albumu z dziełami Paula Gauguina, w którym odnalazłyśmy również obrazy z powieści Llosy.

Na pytanie, który z wątków powieści był dla nas bardziej interesujący, odpowiedź była tylko jedna. Paul Gauguin, pokazany w tak wiarygodny i wielowymiarowy sposób, ukazujący jak rodzi się wielka sztuka był dla wszystkich uczestniczek postacią pierwszoplanową.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 28 lutego o godz. 19.00. Będziemy dyskutować o książce Święto nieistotności Milana Kundery.

„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie Książki„Raj tuż za rogiem” Mario Vargasa Llosy w Dyskusyjnym Klubie Książki

Polub nas na facebooku!